De nya skattereglerna för kapitalförsäkringar som planerar att införas vid årsskiftet innebär att försäkringskapital som flyttas dubbelbeskattas. Detta eftersom också premieinbetalningar ska räknas in i schablonbeloppet enligt de nya reglerna. Det skriver Magdalena Wetterfors, Head of Tax på Skandia, i ett memorandum om de föreslagna ändringarna av beskattningen av kapitalförsäkringar.
Om en försäkringstagare flyttar sitt sparandekapital från ett försäkringsbolag till ett annat kommer kapitalet enligt henne att dubbelbeskattas. Beskattning sker en gång i det första försäkringsbolaget som värdet vid ingången av året och sedan ytterligare en gång som en premieinbetalning i det nya försäkringsbolaget.
Man har från regeringens sida gjort stora ansträngningar för att hitta vägar att riva alla hinder mot rörlighet mellan olika sparformer respektive mellan olika institut. Det framstår i det perspektivet som märkligt att lägga fram ett förslag med de nu beskrivna effekterna, skriver Magdalena Wetterfors i sin skrivelse.
Förslaget om att ändra skatten på kapitalförsäkringar är en följd av det föreslagna införandet av schablonbeskattade investeringssparkonton. Enligt förslaget ska en schablonavkastnings beskattas och den räknas fram genom att ett kapitalunderlag multipliceras med statslåneräntan vid utgången av november året före beskattningsåret med tillägg på 0,75 procent. Det innebär alltså att schablonbeskattningen blir högre i den nya sparformen jämfört med dagens kapitalförsäkringar och därför har regeringen valt att höja den skatten till samma nivå som de kommande investeringssparkontonas skatt.