I en hemställan till finansdepartementet begär Astra Zeneca att inkomstskattelagen ändras för att säkra avdragsrätt för pensionskostnader till personal utomlands.
Som det är idag nekas företag för det mesta avdragsrätt för pensionskostnader för utlandsanställda, enligt Astra Zenecas ombud, revisionsjätten KPMG.
Svenska arbetsgivare har rätt att dra av pensionskostnader för anställda i Sverige, enligt 28 kap i inkomstskattelagen. Men som skattepraxis har utvecklats ges ingen motsvarande avdragsrätt för anställda utomlands, varken vid tryggandetidpunkten eller vid utbetalning.
Detta beror på att reglerna i 28 kap IL oftast inte kan tillämpas på utländska pensionsordningar. Till exempel förlorade nyligen ByggMax en sådan skattetvist där bolaget yrkade avdrag på sina pensionskostnader i sin norska filial.
"För företag som bedriver näringsverksamhet utanför EES har det med nuvarande skattelagstiftning visat sig vara ännu mer problematiskt att erhålla avdragsrätt för pensionskostnader. Konsekvensen är att företag aldrig erhåller skattemässigt avdrag för normala och nödvändiga personalkostnader, vilket strider mot skatteförmågeprincipen", skriver Astra Zeneca i sin hemställan.
Bolaget anser att detta är ett konkurrensproblem för svenska företag. Därför har bolaget skickat med ett ändringsförslag av 28 kap IL, som skulle lösa problemet.
Deras lagändringsförslag bygger på samma förslag som Tjänstepensionsbeskattningsutredningen lämnade i sitt slutbetänkande 2016, men som aldrig gick vidare till lagstiftning.
Pensionsnyheterna konstaterar att vissa lagändringar går snabbt att göra för regeringen, andra tar betydligt längre tid...
/ Ola Hellblom