Det finns en klar vinnare i Svensk Försäkrings marknadsstatistik för årets första kvartal. Det handlar då om Nordea Liv, som ökade mest både vad gäller marknadsandel av inbetalda premier till liv- och tjänstepensionsförsäkringar och för inflyttat kapital.
Premier till liv- och pensionsförsäkringar uppgick första kvartalet till 124 miljarder kronor (+ 6 procent) jämfört med samma period 2024.
Premiebetalningar till privata kapitalförsäkringar ökade med hela 53 procent till 71 miljarder under första kvartalet jämfört med samma period förra året. Det är det hittills högsta värdet för ett enskilt kvartal.
Samtidigt minskade premiebetalningarna till tjänstepensionsförsäkringar med 17 miljarder under första kvartalet. Största minskningen på minus 34 procent skedde för premier förmedlade via valcentraler, men även premiebetalningar utanför valcentral minskade med 8 procent.
Den stora nedgången förklaras av att tidigare år har årspremier betalats in under första kvartalet, men numera betalas premierna in månadsvis.
Tittar man på den rullande 12-månaders statistiken uppgick premiebetalningarna till liv- och tjänstepensionsförsäkringar till 421 miljarder, varav 204 miljarder (49 procent) till privata kapitalförsäkringar och 205 miljarder till tjänstepensionsförsäkringar.
På årsbasis har premier till privata kapitalförsäkringar ökat med 47 procent det senaste året, jämfört med närmaste föregående år.
När det gäller marknadsandelar av inbetalda premier första kvartalet jämfört med samma period förra året är det Nordea Liv som ökat mest följt av SEB, Avanza och Movestic.
De som tappat mest är Alecta, Skandia, Futur Pension och Folksam. Men Folksam är fortsatt marknadsledande följt av Avanza och Alecta medan Nordea Liv har sprintat förbi både SEB och Skandia.
/ Ola Hellblom