Norska Oljefonden, Statens Pensjonsfond Utland, levererade ett starkt tredje kvartal. Avkastningen blev plus 5,8 procent och fondens värde steg till hela 20 440 miljarder norska kronor vid utgången av september.
Aktierna bidrog mest med plus 7,7 procent, räntor gav plus 1,4 procent och fastigheter plus 1,1 procent. Förnybar infrastruktur ökade svagt, plus 0,3 procent. Det skriver fonden i ett pressmeddelande idag.
Det gör att den norska fonden nu förvaltar omkring tio gånger mer kapital än de svenska buffertfonderna tillsammans. De fyra stora AP-fonderna som är i fusionsprocesser (AP1AP4) hade vid halvårsskiftet ett samlat värde på drygt 2 100 miljarder svenska kronor.
Den norska fonden är också mer aktietung, med 71 procent i aktier jämfört med omkring 5560 procent i de svenska fonderna. Resten utgörs i huvudsak av räntepapper och ett mindre inslag av fastigheter och onoterade tillgångar.
Men trots den högre aktieandelen har Oljefondens långsiktiga resultat inte varit starkare än de svenska motsvarigheternas. Under de senaste fem åren har AP-fondernas genomsnittliga årsavkastning legat på omkring sju procent, medan Oljefondens motsvarighet är strax under sex och en halv procent per år.
En viktig förklaring är valutakursen. Fonden redovisar i norska kronor och påverkas kraftigt av rörelser i kronkursen, eftersom mer än 90 procent av tillgångarna ligger utanför Norge.
När kronan stärks minskar värdet av utländska innehav och tvärtom. De svenska AP-fonderna har i regel en hög andel valutasäkring, vilket gör deras resultat jämnare över tid.
Över längre perioder har dock båda modellerna levererat väl. Tioårsgenomsnittet ligger på drygt sju och en halv procent per år för de svenska AP-fonderna och drygt sex procent för den norska.
Skillnaden i strategi kvarstår: Norge satsar mer på aktier och global exponering, medan Sverige håller en något försiktigare balans. Den norska modellen ger större potential i goda tider, men också högre risk när marknaden viker.
Till skillnad från de svenska AP-fonderna har Oljefonden ingen skuldsida. Den är inte direkt kopplad till Norges pensionssystem, utan fungerar snarare som en statlig sparreserv byggd på oljeintäkter.
Vi har inget pensionsåtagande att matcha, men ett ansvar för framtida generationer. Vår uppgift är att långsiktigt förvalta nationens förmögenhet med högsta möjliga avkastning inom rimlig risk", sade Oljefondens vd Nicolai Tangen i samband med rapporten.