NYHETSARKIVET
6 feb 2026 16:51
Möjligen rekord i kort anställning, utredningssekreterare får jobb i tre dagar efter regeringsbeslut
På torsdagens regeringssammanträde beslutade regeringen att förlänga anställningen för utredningssekreterare Martin Janhäll med tre (3) dagar. Pensionsnyheterna har fått del av beslutet där det står:

"Statsrådet Niklas Wykman anställer rådgivaren Martin Janhäll som sekreterare i Utredningen om överföring av Första AP-fondens verksamhet och tillgångar till Tredje och Fjärde AP-fonderna (Fi 2025:02). Anställningen är tidsbegränsad och gäller fr.o.m. den 17 februari 2026 tills vidare till dess att arbetsuppgifterna i utredningen är slutförda, dock längst t.o.m. den 20 februari 2026"

Lönen för de tre dagarna baseras på en grundlön på 88 000 kr i månaden vilket betyder att Martin Janhäll får omkring 12 200 kr för att avsluta utredningsarbetet, minus skatt.

Regler är regler och regler är till för att följas, varför anställningen måste hanteras ända upp på regeringsnivå.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907