Regeringen beslutade idag att tillsätta rikskronofogden Fredrik Rosengren som ny generaldirektör och chef för Skatteverket från den 18 maj.
Nuvarande generaldirektör Katrin Westling-Palm, som tidigare var generaldirektör för Pensionsmyndigheten, flyttas till elefantkyrkogården med bibehållen titel och lön.
Enligt finansminister Elisabeth Svantesson (M) får Katrin Westling Palm nya arbetsuppgifter kopplade till AI och svenska språkmodeller som generaldirektör på Regeringskansliet. Hennes nioåriga mandat som chef för Skatteverket löper ut i höst, men hon flyttas alltså i förtid.
En orsak till detta kan vara höstens uppmärksammade strid mellan Skatteverket och affärsmannen Ola Nordquist där Katrin Westling-Palm polisanmäldes för misstänkt brott mot tystnadsplikten när Skatteverket publicerade uppgifter om Ola Nordquist på sin hemsida.
Fredrik Rosengren är idag rikskronofogde och chef för Kronofogdemyndigheten. Han har tidigare varit överdirektör och administrativ chef på Skatteverket. Hans förordnande gäller till den 31 maj 2032.
Regeringen har ännu inte meddelat vem som ska ta rikskronofogde Fredrik Rosengrens plats.