NYHETSARKIVET
22 apr 2026 17:11
Nordea Liv och Handelsbanken Liv visar svaga kvartalssiffror
Inbetalda premier minskade med 22 procent till 14,6 miljarder under första kvartalet för Nordea Liv jämfört med samma period förra året. För Handelsbanken Liv var nedgången i premieintäkt ännu större, minus 25 procent till 8,37 miljarder för första kvartalet.

De två storbankerna lämnade sina första kvartalssiffror idag, och den kraftiga börsturbulensen under perioden har satt sina spår i resultat och avkastning. I Handelsbanken Liv sjönk resultatet med tio procent till 357 Mkr medan förvaltat kapital har ökat med tio procent till 312 miljarder under det senaste året.

Nordea Liv lyckades öka resultatet med nio procent till samma nivå som Handelsbanken Liv och förvaltat kapital har det senaste året ökat med 17 procent till 383,7 miljarder. Alla pensionsportföljer i Nordea Liv visar negativ avkastning under första kvartalet.

/ Ola Hellblom
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907