Svensk Försäkring välkomnar Konsumentverkets Konsumentrapporten 2013 där 45 marknader granskas ur ett konsumentperspektiv, däribland försäkring. Det skriver föreningen på sin webbplats.
Som Pensionsnyheterna rapporterade i fredags har Konsumentverket publicerat en rapport om hur kunderna uppfattar olika branscher. Försäkringsbranschen hamnade näst sämst i undersökningen.
Svensk Försäkring säger i en kommentar att man arbetar för att förbättra och förenkla den information som kunderna får.
Syftet med våra rekommendationer är att informationen ska vara så pedagogisk och lättillgänglig som möjligt. Vi måste sätta kunden i centrum och fråga oss hur vi från försäkringsbranschen på bästa sätt kan informera så att kunderna känner sig nöjda och trygga i sina beslut vad gäller försäkringar, säger Johan Lundström, chefsjurist på Svensk Försäkring, i en kommentar.
Vid årsskiftet trädde Svensk Försäkrings rekommendation om förköpsinformation i kraft. I rekommendationen framhålls att viktiga begränsningar i försäkringsskyddet ska tydliggöras för konsumenten och inte hamna på en undanskymd plats. Fakta och säljbudskap ska inte sammanblandas i informationen.
Vi har funnit att konsumenten vill ha enkel och tydlig information för att känna sig trygg i ett beslut om att köpa, eller inte köpa, en försäkring, säger Johan Lundström.