Nu höjs pensionsprognosen vilket innebär att den som snart går i pension kan få ett par hundralappar extra i sin inkomstpension.
De nya siffrorna som lades in i prognoserna på Minpension.se i helgen baserar sig på hur pensionssystemet utvecklats under 2014. Det är framför allt den positiva utvecklingen på arbetsmarknaden som bidragit till uppskrivningen, säger Kristina Kamp, pensionsekonom på Minpension.se till Pensionsnyheterna.
- Värdena i det orangea kuvertet baserar sig på inkomstindex så när det går bra på arbetsmarknaden går inkomstpensionen upp, säger Kristina Kamp.
Gör man en pensionsprognos på Minpension.se nu, så kan man räkna med en positiv överraskning. Värdet på prognosen har stigit för de flesta, i synnerhet för dem som inte har så långt kvar till pension. Där kan det handla om flera hundralappar i månaden.
- Vi har haft några år när värdet på inkomstpensionen inte utvecklats så bra. Det har både påverkat utbetalningen av pensionerna och värdet på pensionsrätterna hos dem som fortfarande arbetar. Därför känns det skönt att vi nu kan komma ut med ett positivt besked som gör att blivande pensionärer kan förvänta sig mer i plånböckerna, fortsätter Kristina Kamp.
Som mest handlar det om en ökning av prognosen för inkomstpensionen på sex procent. Den höjningen ska läggas på de samlade pensionsrätter som tillkommit. För den som tidigare hade en prognos för inkomstpensionen på 15 000 kronor kan det betyda att prognosen nu stigit med 900 kronor till 15 900 kronor.
- Vad gäller utvecklingen framöver ser det ut som att pensionsprognosen kan komma att höjas ytterligare eftersom inkomstindex förväntas få en positiv utveckling för kommande år, säger Arne Paulsson, Pensionsmyndighetens Pensionsexpert, till Pensionsnyheterna.