NYHETSARKIVET
30 maj 2017 12:12
Safety first – Pensionsmyndigheten tar bort login med Pinkod
Från och med 8 juni i år tas möjligheten att logga in på Pensionsmyndighetens webbplats med personlig kod, även kallad PIN-kod, bort. Syftet är att ytterligare höja säkerheten för pensionärer och pensionssparare.

Samtidigt gör man livet svårare för aktörer som med hjälp av pinkoden lätt kan få fram uppgifter om gjorda fondval och totalt kapital, i syfte att bearbeta kunderna.

"Vi arbetar för att höja säkerheten för alla pensionärer och pensionssparare och den personliga koden innebär en onödig säkerhetsrisk. Nu bedömer vi att tillräckligt många använder e-legitimation och att vi därför kan ta bort inloggning med personlig kod", säger Sten Eriksson, kommunikationschef på Pensionsmyndigheten i ett pressmeddelande idag.

Avskaffandet av möjligheten att logga in med personlig kod följer Datainspektionens rekommendationer och personuppgiftslagen som säger att är myndigheten är skyldig att vidta lämpliga åtgärder för att skydda integriteten och säkerheten vid behandling av personuppgifter. När Pensionsmyndigheten och andra myndigheter inför nya system och tjänster bygger dessa därför på att användarna ska logga in med e-legitimation.

Pensionsmyndigheten uppger att man är medveten om att åtgärden gör det svårare för sparare som inte har e-legitimation, till exempel äldre, utlandsboende, gode män och förvaltare men har valt att sätta säkerheten främst.

Det är värt att påpeka att möjligheten till att göra fondbyten med Pinkod slopats sedan tidigare. Då krävs e-legitimation, redan i dag. Man kommer dock även i fortsättningen kunna använda Pinkoden för att identifiera sig vid kontakt med kundservice.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907